پنجره UPVC

کاتالوگ کل محصولات

UPVCچیست؟
مواد اصلی UPVC را نفت خام و نمک طعام تشکیل می­دهند . از نفت خام، اتیلن و از نمک، کلر به دست می­آید و از طریق پلیمریزاسیون، کلر، اتیلن، وینیل کلرید با هم ترکیب و پلی وینیل کلرید یا بصورت خلاصهPVC به دست می ­آید. که ماده­ ای پلاستیکی و قابل ارتجاع است.

امروزه PVC در کنار پلی­اتیلن- پلی­پروپیلن- پلی­استیرول به عنوان یک ماده استاندارد در زمینه ­های مختلف کاربرد فراوانی دارد.

 

افزودنی­ها
با افزودن موادی مانند ضربه‌گیرها (Impact Modifiers )، کاهش‌دهنده‌های سرعت اشتعال یا متعادل کننده‌های گرما (HeatStabilizers)، پرکننده‌ها (Fillers)، کمک فرایندها (Processing Aids) و روان‌کننده‌های داخلی و خارجی (Internal & ExternalLubricants) و در صورت نیاز رنگ‌های صنعتی (Pigments) و اکسیـد تیتانیوم (Tio2) به نفت خام و نمک طعام ماده جدیدی به دست می‌آید که هر چند خمیر مایه آن PVC است لیکن خواص فیزیکی متفاوتی داشته و به آن ماده غیر پلاستیک یا UPVC اطلاق می‌شود. UnplasticizedPolyVinylChloride که مختصراً UPVC نامیده می­شود ماده‌ای سخت است و در واقع یک نوع پلاستیک حرارت دیده (Thermoplats) می­ باشد که در فرایند تولید، از طریق اکسترودر شدن به شکل مقاطع مختلف (Profiles) در آورده می­شود.
طیف وسیعی از محصولات را می­توان با UPVC تولید نمود که برای نمونه می­توان به پروفیل­های قابل مصرف در ساخت درب و پنجره، کرکره، کف­پوش، سقف کاذب، کابل‌های ایزوله، چرم مصنوعی، ورق PVC ، محافظ قرص، کیسه خون و سرم اشاره کرد.

در ساخت درب و پنجره از جنس UPVC از پروفیل­های مناسب که دارای غلظت بالای مواد متشکله هستند استفاده می­شود تا استحکام کافی را داشته باشند. UPVC به علت داشتن امتیازات زیاد و خاص از اواخر دهه 60 وارد بازار شد و جای خود را در بازارهای جهانی پیدا نمود. در حال حاضر UPVC نسبت به سایر مواد پلیمری از امتیازات بالاتری برخوردار بوده و درصد مصرف بیشتری را به خود اختصاص داده است ( بیش از 60% از سهم بازار).


تاریخچه پیدایش درب و پنجره­ هایUPVC و شیشه ­های دوجداره:

ساخت درب و پنجره ­های UPVC حدوداً درسال 1960 میلادی در اروپا آغاز گردید. با پیشرفت تکنو لوژی و افزایش هزینه تولید درب و پنجره چوبی‌، آهنی و آلومینیومی استفاده از درب وپنجره­ های UPVC رونق روز افزون یافته است. سهولت ایجاد تنوع در طرح و رنگ و استقامت فیزیکی و پایداری در برابر شرایط جوی متفاوت و همچنین قابلیت باز یافت بودن UPVC به کار رفته در ساخت این نوع درب و پنجره موجب تحولات عمده ­ای در این صنعت گردیده است.تاریخچه تولید درب و پنجره UPVC در ایران:

در ایران اولین بار در اواخر دهه 50 واحد تولید پروفیل و ساخت درب و پنجره UPVC حد فاصل شهرستان­های بندرانزلی و رشت احداث گردید و با این که در سال­های بعد واحدهای تولیدی دیگری در این زمینه احداث گردیده است. لیکن به دلایل مختلف واحدهای موجود از تکنولوژی کنونی برخوردار نبوده و حجم عمده پروفیل مصرفی واحدهای مونتاژ از منابع خارجی تأمین می­گردد. امروزه در کشورهای اروپائی بیش از 75% سهم بازار درب و پنجره متعلق به پنجره های UPVC می­باشد به طوری که به عنوان مثال در سال 1997 حدود 84 میلیون پنجره UPVC در اروپا فروخته شده است.ویژگی­های درو پنجره‌های UPVC

- استحکام - زیبایی فوق‌العاده

- صرفه­ جوئی در مصرف انرژی تا 40% - کاهش آلودگی صوتی تا میزان

- پائین بودن ضریب انتقال حرارتی - حفظ محیط زیست از طریق بازیافت

- مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی - مقاوم در مقابل نفوذ اشعه ماوراء بنفش خورشید

- عدم اشتعال در هنگام آتش­سوزی و حریق - مقاوم در برابر زنگ زدگی، خوردگی و رطوبت هوا

- ایمن در برابر سرقت - بی ­نیاز به صرف هزینه رنگ ­آمیزی

- تنوع در طرح و تطابق با هر نوع معماری - تنوع در رنگ

- نظافت راحت و آسان - نصب آسان

- ثبات رنگ در برابر اشعه خورشید - مقرون به صرفه

- تنوع در طرح و نوع بازشوها - تقویت مضاعف با استفاده از پروفیل گالوانیزه

- عدم نیاز به سرویس­های مکرر - قابلیت استفاده از روکش­های رنگی

- قابلیت بازیافت

- مانع ورود گردو غبار و دود و گازهای موجود از محیط بیرون به داخل

- مقاوم در برابر عوامل خوردگی ـ اسیدها و بازها و موارد شیمیاییصرفه­ جوئی در مصرف انرژی:

با توجه به اعلام تحقیقات سازمان بهینه ­سازی مصرف سوخت در ایران در حدود 45% از اتلاف انرژی از طریق پنجره­ ای صورت می­گیرد. در این خصوص بخش ساختمان با داشتن سهم حدوداً 35 درصدی در مصرف انرژی یکی از صنایعی است که سهم بالایی را در این زمینه به خود اختصاص داده است. در صورتی­که در زمستان به قاب پنجره و شیشه آن دست بزنید خواهید دید که سرد است و این دلیل تبادل حرارتی بین قاب پنجره و شیشه با فضای بیرون است. برای رفع این مشکل با استفاده از پنجره UPVC و شیشه دوجداره تبادل حرارتی از طریق پنجره به حداقل ممکن خواهد رسید.

قفل و یراق آلات سیستم درب و پنجره:

با بکارگیری پیشرفته­ ترین قفل و یراق تحولی اساسی در سیستم قفل و یراق آلات درب و پنجره به وجود آمده است. طراحی ویژه این یراق آلات به گونه ­ای است که درب و پنجره را از چهار جهت احاطه کرده و باعث می­گردد که با چرخش یک دستگیره در یا پنجره توسط قفل­های قارچی شکل به قاب­هایشان محکم گردند که این خود سبب ایمنی بالای در و پنجره­ ها می­گردد.

یراق آلات از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای عمری طولانی می­باشند.عایق در مقابل نفوذ آب:

در سیستم پنجره UPVC، طراحی دقیق و مهندسی پروفیل و آب بندها و درزگیرها در سراسر قاب و پنجره، عدم نفوذ آب به داخل ساختمان را تضمین می­نماید. این موضوع در نواحی دارای بارش فراوان و مستمر مانند شمال کشور از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. با این حال در بدنه پروفیل­ها آبروهایی تعبیه شده است که در صورت نفوذ احتمالی آب به داخل پنجره، آب به ­طور خودکار از پنجره خارج می­گردد.مانع ورود گرد و غبار و دود:

مهم­ترین ویژگی سیستم در و پنجره های UPVC قابلیت آنها در ممانعت از نفوذ گرد و غبار و دود و دیگر ذرات معلق موجود در فضای بیرون محل سکونت است. این به ­خاطر نوارهای درزگیر و مکانیزم یراق آلات و قفل­های ویژه­ای است که در آنها بکار رفته است .

استفاده از این سیستم خصوصاً در اماکنی که آلودگی شدت بیشتری دارد توصیه می­گردد تا شرایط زندگی بهتری فراهم گردد.مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی:

پروفیل‌های UPVC به کار گرفته شده در درب و پنجره‌ها دارای استحکام و عمر بسیار طولانی می‌باشند و به جهت داشتن نوارهای آب­بندی دوگانه بر روی درب­ها و پنجره‌ها و چهارچوب آنها در مواجه با آب، باران، صدا، گردوغبار و دود و دم موجود در محیط بیرون مقاوم بوده و در مقابل باد و طوفان تا شدت 150 کیلومتر در ساعت بدون لرزش هستند.عدم اشتعال به هنگام آتش­سوزی:

پروفیل سیستم پنجره UPVC به سبب ترکیب با CPE که نوعی تعدیل کننده UPVC می‌باشد، در برابر آتش مقاوم بوده و شعله ­ور نمی‌شود و خود به تنهایی قابل اشتعال نبوده و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند.

شعله ­های معمولی نظیر شعله کبریت بر پروفیل­های UPVC بی اثر است و آن‌ها را نمی­ سوزاند. افزودن مقادیر مناسبی از تثبیت­ کننده­ های حرارتی، مقاومت پروفیل­ها را در مقابل حرارت افزایش داده و مانع از آسیب دیدن درب و پنجره­ ها در مجاورت هوای آزاد و حرارت حاصل از تابش خورشید می­گردد. پروفیل­های UPVC وقتی در مجاورت جریان آتش قرار می­گیرند بسیار آهسته می­سوزند.
نظافت آسان:

پروفیل­ها می­توانند متناسب با نوع آلوده­ کننده نظافت شوند. لیکن بهترین پاک ­کننده آب و صابون است. صابون و آب از تشکیل الکتریسته و جذب گرد و غبار و دوده محافظت می­نماید. در صورت بروز خراشیدگی در سطح پروفیل آن را با مایع و کانول برطرف نمائید. لازم به تذکر است که استفاده از بنزین و مواد اسیدی سطح پروفیل را از بین می‌برد.

 

 

 

نصب آسان:

نصب درب و پنجره­ های UPVC، از طریق پیچ و مهره کردن آنها به قاب فلزی اولیه و یا سازه­ های سیمانی ،آجری و... صورت می­پذیرد و تمام فواصل و شکاف­ها از طریق تزریق فوم و سیلیکون پوشانده می­شود که این خود سبب سهولت و سرعت در نصب می­گردد.مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید:

تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید عامل اصلی از بین بردن رنگ اشیاء است. موادی که به PVC افزوده می­شود موجب مقاومت در مقابل رنگ پریدگی پروفیل می­گردد. از طرفی اکسید تیتانیوم موجود در پروفیل نیز انعکاس اشعه ماوراءبنفش خورشید از سطـح پروفیل را موجب می­شود.استحکام:

ساختمان پروفیل از طراحی خاصی که آمیخته از کانال­ها و دیواره­ ها به صورت طولی و عرضی می­باشد تشکیل می­­شود که ضمن سبک­تر شدن وزن سازه موجب استحکام پروفیل­ها نیز می­گردد. علاوه بر این، وارد کردن پروفیل­های فلزی گالوانیزه به ضخامت 5/1 میلیمتر و متناسب با فضای بعضی از کانال­ها، تقویت مضاعف پروفیل­ها را سبب گشته و این امکان را میسر می­سازد تا نصب یراق آلات و پیچ کردن آنها در داخل پروفیل­های فلزی میسر گردد و دوام و کارائی یراق آلات را حفظ نماید.امکان تبادل هوا:

یکی از ویژگی­های جالب درب و پنجره­های UPVC، امکان چرخش آنها حول محور عمودی و افقی است. با انتخاب حالت مورب (Tilt) محور عمودی پنجره با محور عمودی قاب زاویه­ ای 15 درجه می­سازد، در این حالت پنجره از قسمت بالا باز شده و با ایجاد شکافی 15 درجه امکان تبادل هوای داخل با هوای بیرون را میسر می­سازد (بدون آنکه پنجره به ­طور کامل باز شده باشد). با انتخاب حالت چرخش (Turn)، محور افقی پنجره با محور افقی قاب، زاویه­ ای حداکثر 180 درجه می­سازد تا بیشترین تبادل هوا بین محیط داخل و بیرون امکان­ پذیر گردد.تنوع در ساخت:

از ویژگی­های پروفیل­های UPVC قابلیت خم شدن آن است و می­توان آن را به هر نوع انحناء و قوس مورد نیاز در آورد. پنجره­ ها به گونه ­ای طراحی شده ­اند که نصب توری و پرده ­های کرکره­ ای با قاب UPVC برروی آنها امکان ­پذیر می­ گردد.پایداری در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی:

درب و پنجره‌های UPVC به علت استفاده از تقویت­ کننده­ های گالوانیزه در داخل کلیه پروفیل­ها و یراق آلات، در برابر زنگ ­زدگی و خوردگی و مواد شیمیائی موجود در هوا بسیار مقاوم هستند.مقاومت در برابر زلزله:

صنعت ساختمان و معماری نوین به ­دلیل رعایت مسایل ایمنی از قبیل مقاومت در برابر زلزله و جلوگیری از بروز هزینه ­های احتمالی آن روز به روز در حال تحول و دگرگونی در سطح جهان می­باشد.

محققان با بررسی خسارات زلزله و حرکات احتمالی زلزله سازه دریافته­ اند که نماهایی که با موارد مصرفی از قبیل سیمان و فلز نصب می­گردند باعث ایجاد ازدیاد بار مرده در یک جهت سازه شده و در هنگام زلزله در سازه ایجاد پیچش می­نماید. لذا استفاده از نمای UPVC یکی از بهترین گزینه ­ها جهت سبک ­سازی و ضد زلزله نمودن سازه­ ها می­ باشد.

 

آلودگی صوتی:

بررسی اثرات مخرب آلودگی صوتی بر روی انسان و نقش مؤثر پنجره دوجداره UPVC در کاهش اثرات آن

● ناشنوایی شغلی: از مدت­ها پیش آلودگی صوتی یکی از علل ناشنوایی تشخیص داده شده است. کار و زندگی در صدای زیاد سبب تغییر موقت و یا دائم در آستانه شنوایی می­گردد. بنا به عقیده متخصصان تغییر در آستانه شنوایی حداقل به اندازه 25 دسی بل در بسامدهای 500 و 1000 و 2000 هرتز ضعف شنوایی نامیده می­شود.

● اثرات روانی صدا:صدا سبب بی­دقتی و کم شدن فعالیت­های مغزی و ناهماهنگی کارهای فکری می­گردد.

● اثرات عمومی صدا: صدای زیاد منجر به ظهور علائمی مانند تهوع، استفراغ و سرگیجه می­شود که علت آن تحریکات بیش از اندازه و دائمی لابیرنت گوش می­باشد.

● اثرات فیزیولوژیک صدا: صدا باعث افزایش ضربان قلب و بالا رفتن میزان اکسیژن مصرفی و افزایش فشار خون می‌گردد.حالا چگونه از اثرات صدا جلوگیری کنیم؟

با توجه به آزمایشات انجام گرفته در علم پزشکی، محیطی به دور از هرگونه آلودگی صوتی تأثیر بسزایی در سلامت جسم و روان انسان دارد، چراکه محیط آرام زندگی باعث تمدد اعصاب و در نتیجه افزایش بازدهی انسان می­شود. یکی از راه­های مؤثر در کاهش آلودگی صوتی، استفاده از سیستم درب و پنجره مناسب می‌باشد. سیستم در و پنجره دوجداره UPVC می­تواند کمکی مؤثر در کاهش آلودگی صوتی باشد.

سیستم در پنجره دوجداره UPVC با کاهش آلودگی صوتی در محیط زندگی، آرامش و آسایش را برای شما به ارمغان می­آورد. شما می­توانید با توجه به میزان صدای موجود در محیط کار یا زندگی خود با انتخاب پنجره UPVC و ضخامت مناسب شیشه، حداقل صدا را در محیط زندگی یا کار خود داشته باشید.

با انتخاب سیستم پنجره دوجداره صداهای تحریک­ کننده اعصاب و روان را تا میزان 40-30 دسی بل کاهش دهید و آرامش و سکوت را برای خود فراهم آورید.

پدیده آلودگی صوتی بخشی از مشکلات عمده زندگی در شهرهای بزرگ خصوصاً شهرهای صنعتی است که ناخواسته در رفتارهای احتمالی و سلامتی روح و روان شهروندان اثرات سوء و قابل مشاهده‌ ای بجا می‌گذارد. استفاده از درب و پنجره‌های UPVC با شیشه‌های دوجداره میزان صدا را تا 40 دسی بل کاهش می­دهد. که در سلامتی روح و روان افراد جامعه مؤثر می‌باشد.

تحقیقات صورت گرفته در علم پزشکی گواه براین است که صدای بیش از اندازه بر سلامت ما تاثیر به سزایی دارد. با بکارگیری درب و پنجره‌های UPVC این امکان برای شما فراهم می ­گردد تا به تناسب نیازهای شخصی خود میزان آلودگی صوتی را کاهش دهید. بسته به سطح صدای موجود (دی سی بل) می‌توانید از مشاوره ما در زمینه نوع شیشه و نوع قاب آن (از مواد ترکیبی باشد یا مواد دیگر) استفاده نمائید. پنجره‌های عایق صوت برای گذاشتن نقطه پایان به صداهای آزاردهنده و فراهم نمودن آرامش و سکوت وسیله‌ای مناسب هستند.فرایند تولید پروفیل UPVC:

این فرایند شامل دو مرحله اصلی می­باشد:

1- مرحله میکس و آماده سازی مواد اولیه در دستگاه میکسر

2- مرحله شکل­ دهی و تولید پروفیل در دستگاه اکسترودردر مرحله اول PVC و افزودنی های دیگر ، با درصد مشخص توسط دستگاه میکسر ترکیب سرد و گرم می­شود . مواد ترکیب شده بین 12 تا 24 ساعت در دمای محیط می ­ماند تا الکتریسیته ساکن حاصل از میکس از بین برود و دمای آن با دمای محیط یکسان گردد .

مواد پس از مرحله میکس به صورت اتوماتیک وارد دستگاه­های اکسترودر می­شود. پس از تنظیم و نصب قالب پروفیل مورد نیاز و هم چنین قسمت­های کالیبراتور و تانک­های خنک کننده می­ بایست دمای سیلندر و دستگاه اکسترودر و قالب به حد معین برسد. این میزان دما بسته به نوع سطح مقطع پروفیل متفاوت است که معمولاً برای سیلندر بین 165 تا 185 درجه سانتیگراد و برای قالب بین 198 و 202 درجه سانتی گراد می­تواند متغیر باشد. دستگاه اکسترودر شامل دو عدد مارپیچ با چرخش غیر همسو می­باشد که مواد را به صورت یکنواخت از قسمت سیلو به طرف قالب هدایت می­کند. سیلندر دستگاه شامل چهار قسمت می­باشد که هر کدام به ترتیب وظیفه پیشگرم کردن مواد، پلاستیسیته کردن تبدیل مواد به شکل خمیری خروج گازهای متصاعد شده و در نهایت شکل­گیری پروفیل را به عهده دارند، پس از خروج پروفیل از قسمت کالیبره و تانک­های خنک کننده اطلاعات مربوط به پروفیل روی آن حک می­شود . در نهایت پروفیل وارد قسمت برش شده در ابعاد 6 متری برش داده و بسته ­بندی می­ گردد .


معرفی اجزای پنجره:

قاب و بازشو پنجره از جنس یو.پی.وی.سی
زهواره یو.پی.وی.سی
لاستیک درزبندی ای.پی.دی.ام
پروفیل گالوانیزه
شیشه
یراق
یراق آلات